Steam Deck 2: همه چیزهایی که باید بدانید

Steam Deck 2: همه چیزهایی که باید بدانید

Steam Deck کاملاً مورد علاقه طرفداران در بین گیمرها است و در دو سال اخیر محبوبیت زیادی به دست آورده است. Valve همچنین یک نسخه OLED ارتقا یافته را منتشر کرد که نرخ تازه‌سازی و کیفیت صفحه نمایش بهتری را برای گوشی دستی خود به ارمغان آورد. با این حال، گیمرها در سراسر جهان مشتاقانه منتظر Steam Deck ۲ بودند و ما اینجا هستیم تا همه چیزهایی را که در مورد آن می‌دانیم به شما بگوییم.

اکنون، عرضه Steam Deck ۲ باید بعدی باشد. تعداد انگشت شماری از نشت‌ها و شایعات وجود دارد که به برخی جزئیات اشاره می‌کند. و در حالی که هیچ چیزی صریحاً تأیید نشده است، بحث کمی وجود دارد. برای کمک به شما، ما این راهنما را گردآوری کرده‌ایم که همه چیزهایی را که باید در مورد Steam Deck ۲ بدانید را به شما می‌گوید. بنابراین، بدون بحث بیشتر، بیایید در مورد آن صحبت کنیم. همراه ایدوتک باشید.

Steam Deck ۲: تاریخ انتشار

طبق بیانیه رسمی Valve ، راه اندازی Steam Deck ۲ زمان شیرین خود را می‌گیرد. بر اساس آنچه می‌دانیم، Steam Deck ۲ ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۶ منتشر شود. این بیانیه Valve (از طریق بلومبرگ) در اواخر سال ۲۰۲۳ گفته شد، از این رو، احتمال انتشار آن در سال ۲۰۲۶ بود.

یکی دیگر از شایعات اخیر از فروم‌های Chiphell نیز Q3-Q4 ۲۰۲۶ را به عنوان پنجره انتشار Steam Deck ۲ عنوان کرده است. این شایعه با آنچه Valve در مورد تاریخ انتشار Steam Deck ۲ به بلومبرگ گفته است، مطابقت دارد. با این حال، پیشنهاد می‌کنیم این را با یک دانه نمک مصرف کنید.

عرشه بخار

آیا شانسی برای تاریخ انتشار ۲۰۲۵ برای Steam Deck ۲ وجود دارد؟  بله، از آنجایی که هنوز هیچ چیز در سنگ ساخته نشده است. همانطور که طراح محصول Valve در اوایل سال ۲۰۲۳ فاش کرد، این شرکت «همیشه به Steam Deck ۲ فکر می‌کند».

به نظر من به محض اینکه AMD معماری گرافیکی RDNA ۴ را منتشر کرد، به زودی کار بر روی یک APU سفارشی جدید آغاز خواهد شد. این در Steam Deck ۲ استفاده خواهد شد، که باید حدود یک سال پس از انتشار RDNA ۴ AMD عرضه شود.

چرا زودتر درست نمی‌کنند؟ آیا پردازنده‌های جدید در حال حاضر عرضه نشده اند؟ همه اینها درست است، اما Valve دلیل خوبی برای‌عدم عجله در Steam Deck 2 دارد. اهداف متعددی وجود دارد که این شرکت می‌خواهد با کنسول دستی نسل بعدی به آن‌ها دست یابد. خواهیم دید که شرکت چگونه با آن برخورد می‌کند.

Steam Deck 2: قیمت‌گذاری (مورد انتظار)

به‌روزرسانی‌های مختلفی در راه است زیرا Valve روی Steam Deck 2 کار می‌کند. در مورد قیمت Deck ۲ صحبت می‌کنیم، هیچ اطلاعات دقیقی وجود ندارد و ما فعلاً فقط می‌توانیم حدس بزنیم. به غیر از نشت قبلی Chiphell که ما در مورد آن صحبت کردیم، هیچ گونه نشت قیمتی وجود ندارد، که گفته بود «قیمت باید بسیار افزایش یابد .»

قبل از اینکه حدس بزنیم، بیایید به قیمت راه اندازی مدل‌های قبلی Steam Deck نگاهی بیندازیم. Steam Deck اصلی با قیمت ۳۹۹ دلار عرضه شد. پس از چند سال، Valve همچنین یک Steam Deck OLED دیگر را با قیمت ۵۴۹ دلار عرضه کرد. مدل OLED جدیدتر همچنین دارای یک پردازنده AMD بهتر و کارآمدتر است که بر اساس فرآیند تولید ۶ نانومتری در مقایسه با ۷ نانومتری در نوع LCD ساخته شده است.

قیمت Steam Deck 1

اگر مدل پایه Steam Deck ۲ دارای صفحه نمایش OLED باشد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت آن بالاتر از ۵۰۰ دلار باشد.  مگر اینکه Valve بازی را با مشخصات داخلی بسیار متفاوت تغییر دهد، هزینه ارتقاء پردازنده نباید خیلی زیاد باشد.

به طور کلی، ما حدس می‌زنیم که Steam Deck 2 چیزی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار قیمت دارد . همچنین این احتمال وجود دارد که Valve آن را بسیار ارزان‌تر از آنچه ما انتظار داریم، کند. مشابه نحوه فروش نسل اول Steam Deck در حال حاضر، پس از عرضه Steam Deck ۲، ممکن است شاهد عرضه انواع کنسول‌های مختلف با صفحه نمایش LCD و OLED با قیمت‌هایی مشابه آنچه در بالا ذکر شد باشیم.

طبق شایعات، انتظار می‌رود که Valve به فروش سایر پیکربندی‌های پایین‌تر Steam Deck ادامه دهد. بنابراین، نسخه‌های نسل فعلی OLED و LCD ممکن است حتی پس از عرضه Steam Deck 2 به هیچ وجه حذف نشوند یا متوقف شوند.

Steam Deck 2: مشخصات

Steam Deck ۲ دارای یکی از بهترین معماری‌های پردازنده است که در حدود سالی که کنسول دستی نسل بعدی عرضه می‌شود، عرضه خواهد شد. در اینجا بهترین حدس و گمان در مورد مشخصات مورد انتظار Steam Deck 2 است.

اولین مدل، زمانی که در اوایل سال ۲۰۲۲ عرضه شد، دارای یک APU Aerith  (واحد پردازش شتابدار) AMD بود که بر اساس فرآیند تولید ۷ نانومتری همراه با گرافیک RDNA ۲ ساخته شده بود. این معماری گرافیکی برای اولین بار با پردازنده‌های گرافیکی سری RX ۶۰۰۰ از AMD در اواخر سال ۲۰۲۰ معرفی شد. بخش CPU این APU سفارشی ساخته شده در Steam Deck اصلی بر اساس معماری Zen ۲ ساخته شده است .

Steam Deck 2 می‌تواند دارای APU نسل بعدی AMD باشد که با معماری گرافیکی RDNA ۴ ساخته شده است. این هنوز توسط سازنده تراشه رونمایی نشده است. تا زمانی که RDNA ۴ در آینده منتشر شود، Zen ۵ نیز ممکن است عرضه شود و کارایی قابل توجهی را در بخش CPU افزایش دهد.

همانطور که در Chiphell. com به اشتراک گذاشته شده است، موارد مشابه قبلاً گفته شده است. سری Ryzen Z۱ AMD در چندین گوشی مانند Lenovo Legion استفاده می‌شود. این پردازنده‌های سری Ryzen Z۱ با RDNA ۳ جدیدتر از آنچه در Steam Deck نسل فعلی Valve استفاده می‌شود، هستند. اما سازندگان Steam Deck مشتاقانه منتظر چیز بهتری برای استفاده از Steam Deck 2 هستند.

AMD Ryzen Z1 و Z1 Extreme معرفی شدند

شایان ذکر است، شایعات Chiphell از معماری Zen ۴ خبر می‌دهند. با این حال، RDNA ۴ نیز «فقط یک حدس و گمان محاسبه شده است.» APU جدید می‌تواند دارای Zen ۴ با RDNA ۴ یا حتی Zen ۵ با RDNA ۴ باشد.

از آنجایی که هنوز خیلی زود است، این شرکت می‌تواند تراشه سازان دیگری را به غیر از AMD نیز در نظر بگیرد. اخیراً شاهدیم که OEM‌ها دستی‌های بازی مبتنی بر Intel Core Ultra مانند MSI Claw را منتشر کرده‌اند.

بین راه اندازی اولیه معماری RDNA ۲ AMD و راه اندازی Steam Deck اصلی یک سال فاصله وجود دارد.  در حال حاضر، معماری جدید RDNA ۳ AMD در اواخر سال ۲۰۲۱ رونمایی شد.

با وجود این، به نظر می‌رسد که Valve منتظر راه‌اندازی RDNA ۴ خواهد بود. افزایش بهره وری در پردازنده نسل بعدی، به لطف فرآیند تولید بهتر، در نهایت باید خواسته‌های Valve (از طریق:  IGN) برای کنسول بازی دستی Steam Deck ۲ را برآورده کند.

زمانی که باور کنیم جهش نسلی از نظر عملکرد در دسترس ماست، ما به Steam Deck ۲ علاقه‌مند هستیم. ما هنوز آن را نمی‌بینیم، بنابراین هنوز به Steam Deck ۲ نگاه نمی‌کنیم.» لارنس یانگ، طراح محصول در Valve

سازنده تراشه AMD در حال حاضر فناوری‌هایی مانند تولید فریم مبتنی بر هوش مصنوعی FSR ۳ را برای دو برابر کردن FPS در بازی‌ها منتشر کرده است. Steam Deck ۲ نیز باید دارای این فناوری باشد و قابلیت‌های آن را به طرز چشمگیری افزایش دهد.  رزولوشن FidelityFX AMD توسط توسعه دهندگان Valve برای کنسول بازی دستی Steam Deck بهینه شده است.

Steam Deck OLED در حال حاضر ارتقاهای مختلفی را به ارمغان می‌آورد. بنابراین، اگر آن کنسول دارای پردازنده بهتری بود، اساساً یک جانشین اصلی خواهد بود، با نام مستعار Steam Deck ۲. با این حال، Valve وضعیت فعلی پردازنده‌های موجود را به اندازه کافی برای تجدید نسل در Steam Deck امکان‌پذیر نمی‌داند.

عرشه بخار oled راه اندازی شد

راهی که Valve می‌خواهد نسل بعدی گوشی‌های دستی را توسعه دهد، ارائه عملکرد سریع‌تر به کاربران است (البته). اما در عین حال، این شرکت همچنین می‌خواهد Steam Deck ۲ را از نظر عمر باتری به همان اندازه خوب کند.

حتما بخونیا :)  سامسونگ اولین دسته بازی خود را در CES 2024 رونمایی خواهد کرد

من کنسول دستی قدرتمند ROG Ally را بررسی کرده‌ام، و در حالی که عملکرد بیشتر در بازی یک مزیت اصلی است، عمر باتری به هیچ وجه نزدیک به مدت زمان ماندگاری Steam Deck نیست. علاوه بر این، Valve Steam Deck را طوری مهندسی کرده است که در مدیریت عمر باتری آن بسیار کارآمد و بهینه شده باشد. همین کار را برای Steam Deck ۲ انجام خواهد داد.

هنگامی که Valve در نهایت کارایی و عملکرد مورد نظر خود برای Steam Deck ۲ را در پردازنده‌های منتشر شده توسط سازندگان تراشه مشاهده کرد، باید کار روی Steam Deck ۲ را آغاز کند.

Steam Deck 2: ارتقاء صفحه نمایش

صفحه نمایش Steam Deck 2 می‌تواند OLED باشد. با این حال، Valve در حال حاضر هر دو Steam Deck را در انواع LCD و OLED به فروش می‌رساند. با توجه به این روند، Steam Deck 2 (مدل پایه) با LCD می‌تواند ابتدا راه اندازی شود. این می‌تواند توسط یک مدل OLED پریمیوم دنبال شود.

این شرکت همچنین پس از عرضه نسخه جدید OLED، انواع ۶۴ و ۵۱۲ گیگابایتی Steam Deck اصلی (نوع LCD) را متوقف کرد. نوع LCD، که در حال حاضر در فروش است، دارای ۲۵۶ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی است و این Steam Deck اکنون به مدل ابتدایی این مجموعه تبدیل شده است.

Chiphell شایعات steam deck 2

با توجه به شایعات، نشت چیفل که قبلا ذکر شد نیز جزئیاتی را در مورد صفحه نمایش Steam Deck ۲ به ما داد. همانطور که در بخش مشخصات داخلی ذکر شد، معماری گرافیکی جدید RDNA ۴ که انتظار می‌رود توسط Valve در Steam Deck ۲ استفاده شود، وجود نداشته است. هنوز توسط سازنده تراشه AMD منتشر شده است.

بنابراین، خیلی زود است که بگوییم آیا این در نهایت درست است یا خیر. با این حال، در اینجا جزئیاتی در مورد صفحه نمایش Steam Deck ۲ بر اساس گمانه زنی‌ها و آخرین شایعات وجود دارد.

وضوح صفحه نمایش ۹۰۰p ارتقا یافته از ۷۲۰p)، که وضوح و وضوح تجربه بازی را افزایش می‌دهد. برخی از گوشی‌های دستی مانند ROG Ally دارای پنل ۱۰۸۰p هستند. Valve همچنین می‌تواند Steam Deck ۲ را به FHD ارتقا دهد. اگر ۹۰۰p باشد، با توجه به ضریب فرم ۱۶:۱۰، وضوح تصویر ۹۰۰×۱۴۴۰ خواهد بود.
یک پنل OLED با رنگ مشکی جوهری و نسبت کنتراست فراگیر. اگر وضوح در Steam Deck ۲ افزایش یابد، می‌توان آن را کمی از Steam Deck OLED ارتقا داد.
نرخ نوسازی ۹۰ هرتز وضوح حرکت را در سناریوهای ایده آل افزایش می‌دهد. Steam Deck OLED در حال حاضر از این ویژگی برخوردار است.
پشتیبانی Freesync/VRR ممکن است در راه باشد، اما متأسفانه، مدل‌های فعلی از آن پشتیبانی نمی‌کنند. اگر Steam Deck ۲ از VRR پشتیبانی کند، حتی در نرخ فریم پایین‌تر نیز فوق‌العاده روان به نظر می‌رسد. بسیاری از جدیدترین گوشی‌های دستی این را پشتیبانی می‌کنند.
پشتیبانی از محدوده دینامیکی بالا  (HDR)، به عنوان نوع OLED در حال حاضر منتشر شده از ویژگی‌های Steam Deck. اگر حداکثر روشنایی از ۱۰۰۰ نیت موجود در OLED فعلی افزایش یابد، دستگاه Steam Deck ۲ دستی نسل بعدی می‌تواند HDR بهتری داشته باشد.

به طور کلی، گوشی دستی بعدی Valve باید صفحه نمایش چشمگیری داشته باشد تا به ارتقای قابل توجهی نسبت به نوع پایه تبدیل شود.

Steam Deck ۲: طراحی و کنترل

Steam Deck یک کنسول قدیمی نیست. با این حال، نزدیک به دو سال از رونمایی رسمی می‌گذرد و تا سال ۲۰۲۶، بیش از ۴ سال از عمر آن می‌گذرد. نوع OLED چند ارتقاء طراحی دریافت کرد، به ویژه در صفحه نمایش بزرگتر OLED که حاشیه‌ها را کاهش داده است.

در مورد طراحی Steam Deck ۲ هیچ شایعه یا افشاگری وجود ندارد. بنابراین، ما در اینجا صرفاً در حال حدس و گمان هستیم. با این حال، من انتظار ندارم که Valve چیزها را بیش از حد تغییر دهد. ردپای کلی دستگاه متعادل و به خوبی فکر شده است.

هر پردازنده‌ای که در Steam Deck ۲ جدید قرار می‌دهند نباید خنک‌کننده اضافی نسبت به ویژگی‌های مدل فعلی نیاز داشته باشد. Valve اساساً عملکرد بهتری در مصرف برق مشابه دارد، بنابراین دستگاه نیز نباید ضخیم‌تر شود.

وزن نوع OLED کمی کمتر از نوع LCD است. بنابراین، عرشه جدید می‌تواند دارای وزن بهبود یافته در محدوده ۶۰۰-۷۰۰ گرم باشد. این یک فرض واقعی است زیرا ارگونومی دستگاه بسیار مهم است و باید تا حد زیادی بدون تغییر باقی بماند. خود کنترلر می‌تواند دارای چوب‌های شست بهتری در Steam Deck ۲ باشد.

جوی استیک‌های جلوه هال یکی از ویژگی‌های سرفصل دسته‌های مختلف دستی جدید بوده اند. MSI Claw و ROG Ally هر دو دارای آن هستند. احساس جوی استیک‌های جلوه هال در یک بازی به بهترین وجه به عنوان «دقیق‌تر و تلاش کمتر مورد نیاز» توصیف می‌شود. Steam Deck نسل کنونی از جوی استیک‌های مبتنی بر پتانسیومتر استفاده می‌کند، اما مشخص نیست که موضع Valve در مورد پیاده‌سازی مبتنی بر اثر سالن چیست.

نسخه OLED دارای یک بافت چسبنده‌تر در انگشت شست کنترلر چپ و راست است، بنابراین ما می‌توانیم در اینجا نیز شاهد بهبود باشیم. از آنجایی که بسیاری حتی جوی استیک‌های خود را برای پشتیبانی بهتر اصلاح کرده اند، ما می‌توانیم پشتیبانی پیشرفته را در اینجا نیز مشاهده کنیم.

Pierre Loup Griffais برای Valve در تیم Steam Deck کار می‌کند. در پست فوق X (توئیتر سابق)، می‌توانید مشاهده کنید که نمونه‌های اولیه بسیاری از کنسول دستی به نمایش گذاشته شده است. برخی از آن‌ها منحنی‌تر هستند و برخی کاملا گرد هستند. بسیاری از این نمونه‌های اولیه حتی از نظر زیبایی شناختی دلپذیرتر از Steam Deck فعلی به نظر می‌رسند. بنابراین، برخی از این نمونه‌های اولیه، امکانات Steam Deck ۲ را به ما نشان می‌دهند. اما در نهایت Valve به این طراحی رسید و آن را نهایی کرد.

طراحی Steam Deck ۲ جدید ممکن است تفاوت زیادی با مدل اصلی نداشته باشد. اما با توجه به میزان فروش Steam Deck در سال‌های اخیر، Valve می‌تواند از این فرصت استفاده کند تا چیزی بسیار چشم نوازتر از طراحی آزمایش شده و واقعی دستگاه دستی را که امروز می‌شناسیم عرضه کند.

نسخه محدود 1 ترابایت Steam Deck OLED

به نظر من، بهترین فرمولی که Valve می‌تواند از آن استفاده کند، ارائه سفارشی‌سازی طراحی بهتر است. نسخه محدود Steam Deck OLED زیبا به نظر می‌رسد. امیدواریم که Steam Deck ۲ در رنگ‌های مختلف عرضه شود.

Steam Deck 2: اندازه و عمر باتری

Steam Deck اصلی دارای یک باتری ۴۰ Whr است. راه‌های زیادی برای افزایش عمر باتری Steam Deck وجود دارد ، از جمله پاور بانک‌ها . OLED Steam Deck جدید به لطف صفحه نمایش نازک تر، دارای یک باتری ۵۰ Whr است. Valve می‌خواهد عملکرد بهتری در Steam Deck ۲ ارائه دهد، اما بدون اینکه هزینه‌ای برای کاربر کاهش دهد، عمر باتری را کاهش دهد.

عرشه بخار عمر باتری را افزایش می دهد

ما امیدواریم (و انتظار داریم) که Steam Deck ۲ دارای «عملکرد باتری مشابه» به عنوان آخرین مدل باشد.  به خاطر داشته باشید که این به معنای ظرفیت باتری نیست. اگر پردازنده بسیار کارآمدتر باشد، می‌توان از باتری کوچکتری استفاده کرد و در عین حال طول عمر مشابهی را ارائه کرد.

حتی ROG Phone ۸ جدید نسبت به ROG Phone ۷ باتری کوچکتری دارد که به دلیل آخرین چیپست Snapdragon ۸ Gen ۳ امکان‌پذیر شده است. اتفاقی مشابه اینجا نیز می‌تواند بیفتد.

بر این اساس، Steam Deck ۲ می‌تواند دارای اندازه باتری بین ۴۰-۵۰ Whr باشد، اما با وجود اندازه نهایی، عملکرد باتری در هنگام بازی یا بالاتر یا مشابه مدل‌های فعلی خواهد بود. این رقم همچنین می‌تواند به شدت تغییر کند اگر Valve شاسی را از پایه بازطراحی کند.

و این همه آن چیزی است که در حال حاضر در مورد Steam Deck ۲ می‌دانیم. مثل همیشه، با ظاهر شدن اطلاعات جدید، این را به روز خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید. آیا انتظار شخصی از Steam Deck ۲ دارید؟ در قسمت نظرات ما را آگاه کنید!

5/5 - (1 امتیاز)